Мнозина решават да подарят картина по някакъв повод. Добро, но рисковано решение. Затова е добре да се очертаят някои основни правила за това, как да подарявате картина, независимо дали я купувате или самите вие сте художник и ще в рисувате.
- Бъдете наясно с нивото на уменията си.
Трябва да сте сигурни, че изкуството ще бъде разпознаваемо, лесно възприето и приятно. Ако получателят не знае какво е или къде да го експонира, или още по-лошо, не може да си представи да го избере сам, тогава това няма да е добър подарък. Съпоставете своите картини с тези, купени в магазина. Ако не са много по-различни от тези, които получателят харесва, значи ще имате успех.
- Не подарявайте портрети.
Не е редно да се подаряват портрети, освен ако не е портрет на човек, когото получателя познава и обича. Също така, добре е да знаете кой художник харесва получателя. Ако това е кпортрет на член на семейството или на близък приятел, вашият подарък ще има голям ефект.
- Съобразете цветовете и декора в дома.
Модерното изкуство няма да е подходящо за къща във викториански стил. Достатъчно е погледнете къщата и да се постараете произведението, което давате, да има поне някои от цветовете в него. Така ще си пасне достатъчно добре с останалия декор. Като цяло можете да се съобразите и с това формите, присъстващи в къщата, да имитират формите във вашето произведение на изкуството.
- Подарете няколко произведения.
За жилищата, които нямат специфичен стил, даването на няколко малки произведения на изкуството може да бъде добър начин да сте сигурни, че вашият подарък ще е добре приет. Например, няколко малки картини, обградени в рамки, ще изглеждат добре почти навсякъде, защото същетвуват като група. Добавянето на свещ или някакъв друг декоративен предмет може също да свърши работа. Основната идея е да създадете цяло пространство само със собствените си подаръци, които да изглеждат естествено, дори ако няма друго произведение на изкуството по стените.